Mall art show 2016
Annual Mount Berry Square art show winners announced
Posted on 05/03/2016
Artwork
The annual Mount Berry Square Mall art show is underway with artwork from students across Floyd County on display.  The art show will be on display at the mall until Saturday, May 7.  Student artwork on display ranges from new acrylic sculptures to traditional pencil drawings.  

Middle and high school winners were selected in the art show.  

Winners included:

High School Awards

Best in Show 
Zelma Cable, Armuchee High, sculpture (non- clay) 

Painting 
First Place: Maggie Young, Armuchee High
Second Place: Chandler Adams, Model High
Third Place: Julissa Vasquez, Coosa High
Watercolor First Place: LeAnn Johnstone, Model High
Second Place: Jamie Armstrong, Armuchee High Third Place: Christopher Barickman, Armuchee High
Printmaking
First Place: Kaylan Mitchell, Armuchee High
Second Place: Ruth Ann Freeman, Armuchee High Third Place: Courtney King, Armuchee High
Collage
First Place: Hailey Critchlow, Armuchee High
Second Place: Abbey Hensley, Pepperell High Third Place: Anna Fitzpatrick, Armuchee High
Pencil/Graphite
First Place: Camryn MacDonald, Armuchee High
Second Place: MaKayla Keasler, Model High Third Place: Kaylan Mitchell, Armuchee High
Colored Pencil
First Place: Ansley Reynolds, Armuchee High
Second Place: MaKayla Keasler, Model High
Third Place: Heaven Forsyth, Pepperell High
Chalk/Charcoal/Pastel
First Place: Olivia Martin, Coosa High
Second Place: Chandler Adams, Model High
Third Place: Jamie Armstrong, Armuchee High
Pen/Marker/Ink Scratch Board
First Place: Cameron Cooper, Armuchee High
Second Place: Emma Grace Rogers, Armuchee High
Third Place: Kayla Mathis, Armuchee High
Ceramics/Pottery
First Place: Courtney King, Armuchee High
Second Place: Julissa Vasquez, Coosa High Third Place: Sky Mendoza, Armuchee High
Mixed Media
First Place: Colby Williams, Pepperell High
Second Place: Kiana Mata, Armuchee High
Third Place: Maggie Young, Armuchee High
Sculpture- clay
First Place: Zachary Houston, Coosa High
Second Place: Kelsey Bishop, Coosa High Third Place: Susanne McGinnis, Armuchee High
Sculpture - non-clay craft
First Place: Kiana Mata, Armuchee High
Second Place: Jamie Armstrong, Armuchee High Third Place: Janae Lee, Model High
Middle School Awards
Best in Show 
Rose Amedi, Armuchee High - Mixed Media  

Painting 
First Place: Morgan Davis, Pepperell Middle 
Second Place: Calysta Long, Pepperell Middle 
Third Place: Noah Voils, Model Middle
Prints/Batik
First Place: Diana Bucio, Pepperell Middle
Second Place: Holly Little, Model Middle Third Place: Tommy Herod, Model Middle
Pencil
First Place: Samantha Nelson, Pepperell Middle
Second Place: Jaiden Mickley, Pepperell Middle Third Place: Blaine Day, Armuchee Middle Pastel First Place: Noah Voils, Model Middle Second Place: Madelyn Morgan, Armuchee Middle Third Place: Luke Arasmith, Armuchee Middle Scratch Board First Place: Nic McCullough, Armuchee Middle Second Place: David Lovett, Armuchee Middle Third Place: Jasmine Griesemer, Pepperell Middle Mixed Media First Place: Zainab Waseem, Armuchee Middle Second Place: Hannah Durham, Pepperell Middle Third Place: Madysen Hurley, Armuchee Middle Sculpture- All Media First Place: Joseph Wallace, Model Middle Second Place: Kamdyn Chapman, Model Middle Third Place: Catalina Castillo, Model Middle Clay First Place: Rose Amedi, Armuchee Middle Second Place: Aubre Corn, Coosa Middle Third Place: Ruby Morgan, Pepperell Middle





 

Printmaking
First Place: Kaylan Mitchell, Armuchee High
Second Place: Ruth Ann Freeman, Armuchee High Third Place: Courtney King, Armuchee High

Collage
First Place: Hailey Critchlow, Armuchee High
Second Place: Abbey Hensley, Pepperell High Third Place: Anna Fitzpatrick, Armuchee High

Pencil/Graphite
First Place: Camryn MacDonald, Armuchee High
Second Place: MaKayla Keasler, Model High Third Place: Kaylan Mitchell, Armuchee High

Colored Pencil
First Place: Ansley Reynolds, Armuchee High
Second Place: MaKayla Keasler, Model High
Third Place: Heaven Forsyth, Pepperell High

Chalk/Charcoal/Pastel
First Place: Olivia Martin, Coosa High
Second Place: Chandler Adams, Model High
Third Place: Jamie Armstrong, Armuchee High

Pen/Marker/Ink Scratch Board
First Place: Cameron Cooper, Armuchee High
Second Place: Emma Grace Rogers, Armuchee High
Third Place: Kayla Mathis, Armuchee High

Ceramics/Pottery
First Place: Courtney King, Armuchee High
Second Place: Julissa Vasquez, Coosa High Third Place: Sky Mendoza, Armuchee High

Mixed Media
First Place: Colby Williams, Pepperell High
Second Place: Kiana Mata, Armuchee High
Third Place: Maggie Young, Armuchee High

Sculpture- clay
First Place: Zachary Houston, Coosa High
Second Place: Kelsey Bishop, Coosa High Third Place: Susanne McGinnis, Armuchee High

Sculpture - non-clay craft
First Place: Kiana Mata, Armuchee High
Second Place: Jamie Armstrong, Armuchee High Third Place: Janae Lee, Model High

Middle School Awards
Best in Show 
Rose Amedi, Armuchee High - Mixed Media  

Painting 
First Place: Morgan Davis, Pepperell Middle 
Second Place: Calysta Long, Pepperell Middle 
Third Place: Noah Voils, Model Middle

Prints/Batik
First Place: Diana Bucio, Pepperell Middle
Second Place: Holly Little, Model Middle Third Place: Tommy Herod, Model Middle

Pencil
First Place: Samantha Nelson, Pepperell Middle
Second Place: Jaiden Mickley, Pepperell Middle Third Place: Blaine Day, Armuchee Middle

Colored Pencil
First Place: Canyon Painter, Armuchee Middle
Second Place: David Lovett, Armuchee Middle
Third Place: Caelan Cooper, Armuchee Middle

Pastel
First Place: Noah Voils, Model Middle
Second Place: Madelyn Morgan, Armuchee Middle Third Place: Luke Arasmith, Armuchee Middle

Scratch Board
First Place: Nic McCullough, Armuchee Middle
Second Place: David Lovett, Armuchee Middle Third Place: Jasmine Griesemer, Pepperell Middle

Mixed Media
First Place: Zainab Waseem, Armuchee Middle
Second Place: Hannah Durham, Pepperell Middle Third Place: Madysen Hurley, Armuchee Middle

Sculpture- All Media
First Place: Joseph Wallace, Model Middle
Second Place: Kamdyn Chapman, Model Middle Third Place: Catalina Castillo, Model Middle

Clay
First Place: Rose Amedi, Armuchee Middle
Second Place: Aubre Corn, Coosa Middle Third Place: Ruby Morgan, Pepperell Middle